Post

Rejs po Mazurach – wskazówki i najważniejsze informacje


Rejs po Mazurach – co jako sternik powinieneś wiedzieć?

Wybierasz się na swój pierwszy rejs po Mazurach? Chcesz wynająć jacht bez patentu, przejąć stery i popływać po Mazurach, odkrywając ich piękne, ciche zakątki jak i imprezowe porty z koncertami szantowymi? Pewnie zastanawiasz się jak zaplanować trasę rejsu i czy w ogóle ją planować, może wystarczy włączyć tryb wakacyjny i poddać się temu gdzie Cię serce poniesie. Tak czy inaczej przed wypłynięciem w swój pierwszy rejs warto dowiedzieć się kilku istotnych rzeczy na temat Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, znaków wodnych, czy poznać miejsca na Mazurach warte odwiedzenia.

Przygotowaliśmy dla Was film, sądzimy że będzie przydatny także dla osób, które już kilkukrotnie pływały po Mazurach. A jeśli to Twój początek przygody z Mazurami i planujesz wynająć jacht bez patentu tym bardziej informacje z tego filmu mogą Ci się przydać. Oczywiście nie wyczerpujemy tu wszystkich zagadnień i nurtujących tematów, ale jest to pigułka wiedzy, którą zachęcamy połknąć 🙂

 

Jak poruszać się po szlaku żaglowym?

Pamiętaj, że na Mazurach obowiązuje ruch prawostronny. Szlak żaglowy na Wielkich Jeziorach Mazurskich wytyczony jest zielonymi i czerwonymi bojami. Płynąc między bojami na południe, boja zielona powinna być po Twojej prawej stronie, a płynąc na północ po prawej stronie będzie boja czerwona. Boja zielono-czerwona oznacza rozwidlenie szlaku, czyli czas zerknąć na mapę i podjąć decyzję gdzie dalej chcecie płynąć. Szlak wytycza bezpieczną drogę bez mielizn i kamieni, oczywiście możesz zboczyć ze szlaku tylko wówczas zachowaj szczególną ostrożność:

  • nie płyń zbyt blisko brzegu
  • zwracaj uwagę na wskazania echosondy pokazującej głębokość
  • obserwuj inne znaki

Jak oznaczone są miejsca niebezpieczne na jeziorze?

Mielizny i kamienie oznaczone są znakami kardynalnymi. Jeśli mielizna nie znajduje się w pobliżu brzegu otoczona jest czterema znakami kardynalnymi. Obszar pomiędzy tymi znakami jest mielizną lub płycizną. Uwaga: zawsze jak zobaczysz na jeziorze znak kardynalny rozejrzyj się za kolejnymi trzema i nigdy nie wpływaj pomiędzy znaki kardynalne!

Zapamiętaj też, że boja czerwono – czarna (tyczka) oznacza niebezpieczeństwo bezpośrednio pod boją. Jeśli będziesz poruszać się wyłącznie po szlaku, czyli pomiędzy zielonymi i czerwonymi bojami nie napotkasz na żadne niebezpieczne miejsca. Znaki kardynalne i szlak są wyraźnie zaznaczone na mapach, które dostaniecie na wyposażeniu jachtu.

Znaki kardynalne –>

Pierwszeństwo na wodzie

  • spacerowy jacht motorowy zawsze ustępuje jachtowi na żaglach
  • jeśli żaglówka płynie na silniku to jest równorzędna z jachtem motorowym
  • statek pasażerski ma pierwszeństwo przed jachtem motorowym
  • jeśli płyniesz jachtem motorowym ustąp pierwszeństwa kajakom, rowerom wodnym itp.

System sygnalizacji ostrzegawczej na Mazurach

System sygnalizacji ostrzegającej przed niebezpieczeństwem pogodowym składa się z 17 masztów rozstawionych na szlaku WJM. Maszty wysyłają komunikat w postaci pulsujących, żółtych wiązek światła:

  • 40 błysków na minutę – Uwaga spodziewane burze i wiatr
  • 90 błysków na minutę – bezpośrednie niebezpieczeństwo występowania burzy i silnego wiatru. Niezwłocznie płyń do portu i przeczekaj tam nadchodzące, ewentualne niebezpieczeństwo.

Mazurskie znaki wodne pokazane w filmie

 

Przydatne pliki i wpisy:

wszystkie znaki wodne na Mazurach
godziny otwarcia mostu obrotowego w Giżycku