Post

Wydanie i odbiór jachtu – jak to u nas wygląda


Wydanie jachtu, czyli jak to u nas wygląda

Zarezerwowałeś u nas jacht i odliczasz dni do urlopu… taak to już dziś! Zabierasz załogę i ruszacie. Standardowo jachty wydajemy od godz. 15:00, ale jeśli uda nam się Twój jacht sprzątnąć i przygotować wcześniej możesz rozpocząć swój urlop na Mazurach szybciej. Cieszymy się jeśli zadzwonicie do nas z trasy (o ile nie jest to 6:00 rano 🙂 i powiadomicie nas za ile mniej więcej przyjedziecie, określając czas weźcie pod uwagę przerwy i ew. zakupy. Ta informacja pomaga nam ustalić najlepszą kolejność przygotowywania jachtów. Jeśli podróż Wam się przeciąga i będziecie w późnych godzinach wieczornych także prosimy o informację. Nasz numer telefonu, który macie na umowie najlepiej już teraz wpiszcie sobie do kontaktów.

Przyjazd do portu

Jesteście już w naszym porcie, czyli Port Mamry Yacht Charter przy Bulwarze Loir et Cher 1 w Węgorzewie. Możecie wjechać za bramę portu i stanąć tam na jakiś czas aby wypakować bagaże, jednak później samochód należy odstawić na pobliski parking.

Szukacie nas

W porcie mamy swoje biuro, które po przejechaniu przez bramę od razu zobaczycie i prawdopodobnie już się znaleźliśmy. Jeśli w biurze akurat nikogo nie ma rozejrzyjcie się za naszą załogą w koszulkach z logo Topiko Czarter, jeśli pochowaliśmy się w jachtach i nikogo nie widzisz – zadzwoń na nasz numer, na pewno za chwilę się przywitamy.

Wchodzicie na jacht

Jak już się znaleźliśmy, podajecie nazwisko i jacht na jaki przyjechaliście i jeśli jacht jest już gotowy ktoś z naszej załogi zaprowadza Was na pokład.

Poznajecie jacht

Jeśli któryś z naszych bosmanów jest dostępny to od razu po wejściu na jacht przeprowadza szkolenie. Jeśli wszyscy bosmani są zajęci macie czas, żeby wnieść bagaże, zajść do baru czy zrelaksować się na dachu- tarasie naszego biura.

Prowadzenie jachtu motorowego – szkolenie

 Omawianie mapy

Szkolenie składa się z dwóch części, pierwsza część to omówienie mapy Wielkich Jezior Mazurskich, przeważnie odbywa się to biurze na naszej tablicy multimedialnej. Pytamy Was o Wasze plany czy coś chcecie szczególnie zobaczyć, polecamy miejsca warte odwiedzenia. Pokazujemy proponowaną trasę, informujemy na co należy zwrócić szczególną uwagę pływając po Mazurach, jak się poruszać po szlaku, gdzie są potencjalne niebezpieczeństwa oraz omawiamy najważniejsze znaki wodne. Szczególnie zachęcamy jeszcze w domu przed rejsem obejrzeć z załogą ten film, ponieważ omawiamy w nim wiele istotnych zagadnień na temat bezpiecznego pływania po Mazurach. To pozwoli Wam lepiej przygotować się do rejsu. Zachęcamy też zapoznać się z tym artykułem.

Szkolenie z obsługi jachtu

Druga część szkolenia to obsługa jachtu. Tu także nagraliśmy kilka filmów do poszczególnych jachtów i zachęcamy do ich obejrzenia, wtedy przyjedziecie już z wiedzą, którą tylko na żywo sobie utrwalimy.  Jeśli wybraliście np. Czarter jachtu Nautika 1300 do której nie mamy jeszcze filmu polecamy obejrzeć inny np. Jak prowadzić jacht motorowy Nautiner 40 ponieważ ogólne zasady działania urządzeń na jachcie są bardzo zbliżone. Tak samo jeśli wybraliście wynajem jachtu Laguna 700 to warto obejrzeć przed rejsem film dotyczący obsługi jachtu Marim 23 (klik)czy Sunhorse 25 (klik).

Ok, teraz po kolei. Na początek bosman zapyta kto jest sternikiem i czy ma już jakieś doświadczenie w prowadzeniu jachtu czy jest to Wasz pierwszy rejs po Mazurach jeśli tak to wówczas szkolenie jest bardziej szczegółowe. Następnie oprowadzamy po jachcie, pokazujemy obsługę manetki, steru lub sterów strumieniowych, pokazujemy zbiorniki i wszelki istotny sprzęt znajdujący się na jachcie. Odpowiadamy na Wasze pytania i prosimy nie wahajcie się pytać! To jest najlepsza pora, żeby wszystko wyjaśnić, żebyście wypłynęli w rejs w pełni poinformowani i przyjemnie spędzili urlop na Mazurach.

Jeśli już wszystko jest jasne to czas na wypełnienie dokumentów – umowa, lista wyposażenia, zaświadczenie o szkoleniu (jeśli jest to czarter jachtu bez patentu). Następnie prosimy Was o uiszczenie opłaty za czarter (jeśli nie zapłaciliście wcześniej przelewem) oraz kaucji. Uwaga, płatność za czarter przyjmujemy w porcie tylko gotówką, nie ma możliwości płacenia kartą ani przelewem w dniu rejsu. W porcie nie ma też bankomatu.

Szkolenie praktyczne z obsługi jachtu, czyli pływamy

Na koniec jeśli ktoś sobie tego życzy może pod okiem sternika popływać po kanale. Jest to czas żebyście wyczuli jacht, jak skręca, jak hamuje, jak działają stery strumieniowe w praktyce. Trenujemy cumowanie dziobem, rufą, pokazujemy najważniejsze węzły i w jaki sposób jacht dobrze i bezpiecznie zacumować . W tym miejscu także polecamy obejrzeć nasz film „Jak cumować jacht” (klik) pokazujemy w nim kilka sposobów cumowania jachtu – cumowanie do boi, do pomostu, na muringu oraz cumowanie na kotwicy. Mówimy też o tym jak cumować jacht, żeby było łatwo i bezpiecznie. Szkolenie praktyczne z prowadzenia jachtu trwa około 15-20 minut.

Możliwość wynajęcia sternika

Jeśli to Wasz pierwszy rejs jachtem na Mazurach i zanim samodzielnie wypłyniecie chcecie nabrać pewności siebie pod okiem sternika świetnym rozwiązaniem, z którego często korzystają nasi Goście jest wynajęcie sternika na jeden czy dwa dni. Chętnie polecimy Wam któregoś z naszych doświadczonych sterników, ale koniecznie zgłoście nam to wcześniej bo nie możemy zagwarantować, że w dniu Waszego wypłynięcia ktokolwiek będzie dostępny.

Nareszcie zaczął się rejs!

I płyniecie i bawicie się dobrze i bezpiecznie a w sytuacji jakichkolwiek problemów dzwonicie do nas, zapewniamy serwis na całym szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Do zobaczenia po udanym rejsie 🙂