Post

Czarter bez patentu i jaki jacht wybrać na pierwszy rejs


Czarter bez patentu, czyli czy faktycznie można wynająć jacht bez uprawnień

Zdarzają nam się mejle i telefony w których potencjalni klienci pytają czy faktycznie mogą pływać jachtem motorowym nie posiadając żadnych uprawnień czy to legalne i bezpieczne. Odpowiadamy – tak, ale nie każdym jachtem. Żeby nie przedłużać napiszemy krótko o przepisach, a dalej o praktyce i jak to wygląda w rzeczywistości oraz jaki jacht wybrać na pierwszy rejs. Skupimy się tu na jachtach motorowych, których prowadzenie jest znacznie łatwiejsze niż pływanie jachtami żaglowymi.

Przepisy, czyli jaki jacht można wynająć bez patentu?

Mamy w Polsce rozporządzenie według którego, aby wynająć jacht bez patentu, musi on mieć spełnione trzy warunki:

  • Moc silnika nie może przekraczać 100 koni mechanicznych
  • Prędkość jachtu nie może przekraczać 15 km/h
  • Długość jachtu nie może przekraczać 13 metrów

Wszystkie spacerowe jachty motorowe, które mamy w ofercie spełniają te warunki i możliwy jest ich czarter bez patentu. Są jednak jachty, których prowadzenie osobie początkującej może sprawić duże trudności, dlatego przy jachtach powyżej 8 metrów długości wymagamy doświadczenia w sterowaniu jachtami.

Jaki jacht wybrać na pierwszy rejs?

Ważnym kryterium wyboru jachtu jest doświadczenie załogi, a szczególnie sternika. Prowadzenie jachtu motorowego nie jest skomplikowane i jeśli wybieracie się na swój pierwszy rejs po Mazurach nasze filmy szkoleniowe na pewno pomogą Wam się przygotować.

Na początek polecamy wybrać nieduży jacht np. Nautika 830, Sunhorse 25, Marim 23 lub Laguna 700. Nasz sternik przeprowadzi szkolenie z obsługi jachtu. Jeśli zechcecie możecie też z nim chwilę popływać i pod jego okiem nauczyć się obsługi steru strumieniowego oraz wykonać kilka najważniejszych manewrów – podejście do kei, wypłynięcie, cumowanie. Później, podczas rejsu powoli będziecie nabierać doświadczenia i czuć się coraz pewniej za sterami.

Jesteśmy spokojni wynajmując nawet duże jachty bez patentu osobom, które już wcześniej kilkukrotnie sterowały jachtem motorowym. Sternikom, którzy nabrali już doświadczenia, umieją posługiwać się osprzętem na jachcie, wiedzą jak się zachowywać w portach i nie przeraża ich gabaryt jachtu, mimo że nie mają dokumentu, który potwierdzałby te umiejętności. No właśnie czy patent na pewno potwierdza umiejętności?

Patent na sternika motorowodnego a doświadczenie

Po co robić uprawnienia, chodzić na kurs skoro możliwy jest czarter bez patentu? Naszym zdaniem, jeśli tylko macie taką możliwość to z pewnością warto zrobić kurs sternika motorowodnego. Dużo zależy od Waszego podejścia bo robienie tego „dla papieru” faktycznie ma niewielki sens. Polecamy wybrać rzetelną szkołę, która prowadzi kurs w małych grupach i kładzie nacisk na jak najwięcej zajęć praktycznych, w części teoretycznej skupiając się na najważniejszych znakach wodnych, pierwszej pomocy i węzłach.

Alternatywa do kursu na sternika – wynajmij sternika

Szybszą alternatywą na zdobycie umiejętności prowadzenia jachtu jest pływanie pod okiem doświadczonego sternika. Jeśli masz kogoś takiego w załodze to świetnie – przejmuj stery, pytaj, możesz się od niego wiele nauczyć. Jeśli nie masz tego szczęścia świetnym pomysłem z którego czasem korzystają nasi Goście jest wynajęcie sternika na dzień czy dwa. Taki przyspieszony, ale tak naprawdę indywidualny kurs prowadzenia jachtu motorowego może przynieść olbrzymie korzyści i sprawi, że już po kilku godzinach pływania, ćwiczenia manewrów poczujecie się pewnie i bezpiecznie na jachcie. Mamy doświadczonych sterników, którzy znają nasze jachty i których możemy Wam z czystym sumieniem polecić, dajcie nam o tym znać przy rezerwacji jachtu.

Boimy się tego czego nie znamy i szczęście sprzyja przygotowanym

Warto spędzać urlop na Mazurach, warto poznawać Mazury z pokładu jachtu motorowego, nawet jeśli nigdy nie sterowaliście jachtem i nie wiecie co do czego służy i na czym to wszystko polega to sterowanie niedużym jachtem motorowym nie jest trudne i taki sposób wypoczynku blisko natury sprawia olbrzymią przyjemność. Zachęcamy też do zdobywania wiedzy i przygotowania się do rejsu chociażby oglądając nasze filmy szkoleniowe dotyczące prowadzenia konkretnego jachtu, które znajdziecie na podstronach danego jachtu. Zapraszamy!