Post

Cumowanie jachtu, czyli jak cumować jacht łatwo i bezpiecznie


Jak cumować jacht na kilka sposobów

Cumowanie jachtu bywa stresującym czynnikiem podczas rejsu, szczególnie jeśli to Wasz pierwszy rejs i kompletnie nie wiecie jak się za to zabrać. Jednak nie takie to straszne jak Wam się na początku może wydawać. Ważne jest odpowiednie przygotowanie i spokój. Być może za pierwszym razem nie wszystko pójdzie gładko, ale z czasem cumowanie jachtu nie będzie sprawiało Wam problemów.  Poniżej znajdziecie film, w którym pokazaliśmy różne metody cumowania i jak sobie z nimi radzić. Zapraszamy do oglądania nie tylko sterników, zobaczcie go z załogą, a na pewno łatwiej Wam będzie współpracować podczas cumowania już w czasie Waszego rejsu, a współpraca jest tu bardzo ważna. Jako sternicy angażujcie do manewru cumowania załogę, wydawajcie jasne polecenia żeby każdy dokładnie wiedział co ma robić.

Pływając po Mazurach możecie spotkać się z potrzebą cumowania na kilka sposobów. Jeśli podczas rejsu nocujecie głównie „na dziko” musicie się polubić z cumowaniem na kotwicy. Koniecznie zwracajcie wtedy uwagę na wskazania echosony, a także czy w danym miejscu nie ma zakazu parkowania. Jeśli nocujecie w portach przygotujcie się na cumowanie do pomostu, cumowanie do boi i chyba najrzadziej spotykane, ale jednak – cumowanie na muringu.

Jak się przygotować do cumowania?

  • Przygotuj odbijacze. Powinny wisieć po obu stronach burty, chroniąc jacht przed otarciem o pomost czy inny jacht.
  • Przypilnuj żeby cumy były w odpowiednim miejscu, zaknagowane i sklarowane
  • Rozdziel zadania w załodze
  • Jeśli będziesz tą osobą, która podczas cumowania wychodzi z łódki, załóż buty, drzazga z pomostu wbita w stopę to łatwo dostępna acz mało przyjemna atrakcja
  • Jeśli cumujesz na muringu przygotuj bosak

Ster strumieniowy podczas cumowania

W cumowaniu jachtu i wszelkich manewrach portowych znacznie pomoże Ci ster strumieniowy, wynajmując jacht zwróć uwagę czy jest on na wyposażeniu, ponieważ jest to olbrzymi atut. Duże jachty często wyposażone są w dwa stery strumieniowe i umiejętne korzystanie z nich zdecydowanie ułatwia cumowanie.

W jakiej pozycji sterować jachtem – nasza rada

Jeśli chcesz zacumować jacht rufą, nie odwracaj się siedząc na fotelu sternika, łatwiej Ci będzie wstać i sterować jachtem patrząc w kierunku w którym płyniesz.

Czego nigdy nie robić podczas cumowania?

  • Nigdy nie wyskakuj z jachtu z liną w ręku! Kiedy odpowiednio zbliżysz się jachtem do pomostu, najpierw wyrzuć linę na pomost, a następnie wyjdź.
  • Nie zostawiaj nadmiaru liny na pomoście, lina zawsze powinna wrócić na jacht.

Nie wstydź się poprosić o pomoc

Podczas cumowania w porcie prawdopodobnie na pomoście będą już inni żeglarze i motorowodniacy. Warto jest poprosić kogoś o pomoc, rzucić cumę i poprosić o przytrzymanie jachtu, z pewnością chętnie ktoś Wam pomoże.

Jeśli już zapoznaliście się z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi cumowania i obejrzeliście nasz film czas ruszać na Mazury i sprawdzić się w praktyce 🙂 Zapraszamy!
Inne przydatne filmy możecie znaleźć na naszym kanale Youtube