Post

Most obrotowy w Giżycku 2020 – godziny otwarcia i alternatywna trasa


Aktualizacja wpisu
Most obrotowy w Giżycku

Giżycko leży między jeziorami Niegocin i Kisajno. Aby wpłynąć na jezioro Kisajno, płynąc z północy na południe Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich musimy wybrać jedną z dwóch tras.

Trasa pierwsza

Przepływamy przez dwa urokliwe kanały – niedawno wyremontowanym Kanałem Niegocińskim płyniemy na jezioro Tajty i dalej Kanałem Piękna Góra na jez. Kisajno. Plusem tej trasy jest to, nie ma tam żadnego mostu, który wstrzymuje ruch i przy którym musimy czekać na przepłynięcie. Jednak są to kanały odpowiednie jedynie dla małych jachtów. Jeśli płyniemy dużym jachtem wybieramy trasę drugą.

Trasa druga

Płynąc drugą trasą, czyli Kanałem Łuczańskim, popularnie zwanym także Giżyckim dopływamy do zabytkowego mostu obrotowego w Giżycku i tam, aby wpłynąć na jez. Kisajno musimy poczekać na otwarcie mostu.

Zasady przepływania przez most obrotowy

Najlepiej dopłynąć minimum 15 minut przed planowanym otwarciem mostu. Jeśli są jakieś inne jachty czekające na otwarcie ustawiamy się w kolejce, czyli nie wpływamy na sam początek, żeby być najbliżej i jak najszybciej przepłynąć, kultura wymaga zatrzymać się po prawej stronie kanału, za ostatnim jachtem i grzecznie czekać. Na moście jest sygnalizacja świetlna, kiedy zapali się zielone światło powoli, nie wyprzedzając ale też nie tamując ruchu przepływamy przez most.

Godziny otwarcia mostu w Giżycku 2019 – aplikacja

Aby być na bieżąco z godzinami otwarcia i zamknięcia mostu obrotowego w Giżycku polecamy pobrać aplikację: „MOST OBROTOWY”.  Warto ją zainstalować, szczególnie jeśli planujecie kilkukrotnie przepływać przez most lub zatrzymać się w Giżycku na dłużej.

Godziny otwarcia mostu obrotowego w sezonie  2020 (aktualizacja) 

10:35 – 11:05
12:05 – 12:55
13:35 – 14:25
16:05 – 17:25

Godziny otwarcia mostu w Giżycku poza sezonem:

Most otwierany po wcześniejszym uzgodnieniu z obsługą mostu – tel. komórkowy 726 888 878
i należy przypłynąć min. 15 min przed ustaloną godziną.

W okresie listopad-marzec most będzie zamknięty dla ruchu wodnego.


Ciekawostki o moście w Giżycku
  • Został wybudowany w 1860r. aby połączyć miasto z Twierdzą Boyen (jak znajdziecie czas warto zwiedzić ten XIX-wieczny obiekt strategiczny).
  • Most giżycki waży ponad 100 ton.
  • Obracany jest ręcznie przez jednego operatora, a cała operacja zajmuje ok.5 minut
  • Godziny otwarcia mostu dostosowane są do rozkładu rejsów statków Żeglugi Mazurskiej
  • Most jest jedyną czynną tego typu konstrukcją w Europie.
  • Istnieje możliwość uzyskania pamiątkowej pieczęci, będącej potwierdzeniem obecności na moście obrotowym w Giżycku. Stempel dostępny jest u kierownika przeprawy.
Więcej informacji

Najbardziej aktualne informacje dotyczące mostu obrotowego w Giżycku znajdziecie na stronie www.most.gizycko.pl