Post

Urlop na Mazurach w czasie obostrzeń związanych z Covid-19


Koronawirus – obostrzenia dotyczące turystyki wodnej

Wszelkie zasady i ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się wirusa Covid-19 dotyczące turystyki wodnej zmieniały się wielokrotnie w ciągu ostatnich tygodni. Śledziliśmy doniesienia medialne i informacje od Rządu z dużą nadzieją, że jeszcze będzie dobrze, że jeszcze będzie normalnie.

I mamy to! Od 4 maja otworzyły się porty – możemy żeglować i pływać jachtami motorowymi, możemy odpoczywać i cieszyć się mazurską przyrodą. Możemy w końcu wyjechać z domów i przy zachowaniu środków ochrony indywidualnej spędzić bezpiecznie urlop w Polsce. Zobaczyć słońce i zaczerpnąć świeżego powierza, którego tak bardzo nam wszystkim ostatnio brakowało.

Otwarcie portów na Mazurach

Sprawdziliśmy największe porty w: Węgorzewie, Sztynorcie, Giżycku, Mikołajkach, Rynie – są otwarte, działają. Można tam zacumować, przenocować, korzystać z wody, prądu. Otwarte są sklepy a bary i restauracje wydają posiłki na wynos. W większości portów nie można jeszcze korzystać z sanitariatów, ale to ma się wkrótce zmienić np. port w Sztynorcie otworzył już toalety, póki co nie ma tylko możliwości skorzystania tam z prysznica, co wpłynęło na obniżenie ceny cumowania.

UWAGA AKTUALIZACJA 18.05.2020
Sanitariaty, tawerny i restauracje są już otwarte przy zachowaniu ograniczeń co do ilości obsługiwanych Gości w środku. 

Ograniczenia dotyczące składu załogi

W związku z obowiązującym rozporządzeniem na jachcie mogą przebywać maksymalnie dwie osoby lub więcej jeśli są to osoby mieszkające wspólnie. Dokładną treść tego fragmentu przytaczamy poniżej. Wczoraj dostaliśmy informację od Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych Polboat, która próbowała wpłynąć na zmianę tego zapisu i otrzymali następującą odpowiedź: „To ograniczenie powinno być zniesione w przeciągu kilku tygodni, o ile sytuacja związana z epidemią SARS-Cov-2 nie pogorszy się znacząco.” Także jesteśmy dobrej myśli!

Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Par.8 ust.1 pkt 2 lit. b tiret 4 „[…] z jednego sprzętu (w tym kajaka, łódki, rowerka wodnego, motorówki, skutera wodnego) mogą korzystać w tym samym czasie nie więcej niż 2 osoby, z wyłączeniem osób zamieszkujących lub gospodarujących wspólnie”

UWAGA AKTUALIZACJA 18.05.2020 – ( źródło: www.gov.pl)

Czy można pływać na jachcie 6 osobowym w grupie 6 osób, które nie są ze sobą spokrewnione?

W tej chwili nie ma limitu osób pływających na danej jednostce, natomiast liczba osób nie może przekraczać liczby osób dopuszczonej na danej jednostce pływającej.

Także mamy to! Przyjeżdżajcie 🙂

Bezpieczny urlop na jachcie w czasie epidemii – Koronawirus a urlop na Mazurach

Urlop w Polsce, na zadbanym, dobrze wyczyszczonym i przygotowanym jachcie, spędzony w zaufanym gronie rodziny czy przyjaciół na środku jeziora i w ustronnym porcie zdaje się być jedną z najbezpieczniejszych form odpoczynku tego lata.

Przedstawiamy kilka argumentów:

1. Własny transport
Spędzając urlop w Polsce, możesz dojechać samochodem. O ile turystyczne loty i przejazdy zagraniczne w ogóle będą w te wakacje możliwe to warto unikać kontaktu z wieloma obcymi osobami na lotnisku i w samolotach, pociągach czy autokarach.

2. Unikanie kontaktu z obcymi
Podczas urlopu na jachcie, na świeżym powietrzu, większość czasu spędzasz w małym gronie, ze swoją załogą przeważnie jest to rodzina czy grupa zaufanych przyjaciół. Nawet jeśli jest sezon w pełni to odległość na jeziorze od innych jachtów (obcych osób) jest duża. Pobyt w porcie możecie ograniczyć do załatwienia podstawowych potrzeb prawie nie ruszając się z jachtu. Możesz też wybierać małe, ustronne porty.

3. Toalety i prysznice na jachtach
Obecnie standardem na jachcie jest toaleta z WC a w naszej ofercie znajdziecie także sporo jachtów z prysznicami. To umożliwi Wam brak konieczności korzystania z publicznych toalet, choć te jak zapewniają właściciele portów jak tylko zostaną otwarte będą często dezynfekowane.

4. Przyrządzanie własnych posiłków
Urlop na jachcie zapewnia gastronomiczną niezależność 🙂 Na każdym spacerowym jachcie motorowym i żaglówkach z naszej oferty jest w pełni wyposażona kuchnia z lodówką, wystarczy zrobić zapasy, podwinąć rękawy i do dzieła! A jak powszechnie wiadomo woda wyciąga i wszystko co jemy na wodzie smakuje jeszcze lepiej 😉

5. Czystość i dezynfekcja
Wysoki stan techniczny jachtów i ich czyszczenie przed oddaniem kolejnej załodze zawsze były dla nas bardzo istotne i poświęcaliśmy dużo czasu na ich posprzątanie. Ze względu na obecną sytuację, teraz będziemy to robić jeszcze dokładniej używając do tego rekomendowanych środków dezynfekujących.

6. Minimalny kontakt z obsługą
Kontakt z obsługą potrzebny jest jedynie przy wydaniu i zdaniu jachtu. Zachowujemy przy tym bezpieczną odległość używając środków ochrony indywidualnej.

Zapraszamy na Mazury! Zapraszamy do rezerwowania jachtów!