Post

Ekomariny i stacje benzynowe na Mazurach – gdzie są, ile kosztują i jak często trzeba do nich zapływać?


Ekomariny na Mazurach

Ekomariny to nowoczesne, ekologiczne porty zlokalizowane na Mazurach, my zajmiemy się tymi znajdującymi się na szlaku WJM. Zostały dofinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 i wniosły na Mazurach wiele dobrego. W każdej ekomarinie możecie skorzystać z toalety, wziąć prysznic, naładować akumulatory, zatankować wodę, zrobić pranie. Niektóre porty takie jak np. giżycka ekomarina mają też sale konferencyjne czy restauracje.

Jednak najważniejszą funkcją ekomariny i to dla niej podczas swojego rejsu przynajmniej raz powinniście zapłynąć to (ach, przepraszam to będzie ta zupełnie nieromantyczna część artykułu) odbiór nieczystości z jachtu. Większość naszych jachtów wyposażonych jest w morskie WC z którego nieczystości gromadzą się w zbiorniku na fekalia.

Jak często należy zapływać do Ekomariny?

Trudno jednoznacznie podać odpowiedź ponieważ to zależy od kilku czynników. Po pierwsze istotna jest wielkość zbiornika na fekalia. Po drugie ważne jest oczywiście ile osób jest w załodze. Przeciętnie przy 7-dniowym czarterze ekomarinę odwiedza się 1-3 razy.

Ile kosztuje odbiór nieczystości w Ekomarinie?

Każda ekomarina ustala indywidualne ceny korzystania ze swoich usług. Przykładowo odbiór nieczystości w PTTK Kamień na jez. Bełdany kosztuje 20 zł, w Rynie 10 zł, a w Węgorzewie, bardzo blisko naszego portu jest to koszt 11 zł. (Wg. cen z 2019 roku).

Gdzie są mazurskie Ekomariny?

Płynąc po Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich znajdziecie sporo miejsc w których zlokalizowane są ekomariny, dzięki czemu odbiór nieczystości nie jest uciążliwy i nie trzeba jakoś bardzo planować tego podczas rejsu. Poniżej przedstawiamy mapę ekomarin na Mazurach. Zwróćcie uwagę, że zaznaczono na niej nie tylko ekomariny, ale także miejsca odbioru nieczystości, które w praktyce będą dla Was równie dobre.

Ekomariny na Mazurach:

Węgorzewo – Kanał Węgorzewski
Giżycko – jez. Niegocin, MOSIR Giżycko
Wilkasy – jez. Niegocin, PTTK Wilkasy
Ryn – jez. Ryńskie
Stare Sady – jez. Tałty, Sunport
Mikołąjki – jez. Mikołajskie, MKŻ
Kamień – jez.Bełdany, Klub Mila Kamień
Piaski – jez. Bełdany, TKK Korektywa
Pisz – jez.Roś

Miejsc gdzie znajdują się ekomariny nie musicie zapamiętywać ani drukować. Mapę ekomarin i stacji benzynowych na Mazurach znajdziecie też w dokumentach, które od nas dostaniecie przed wypłynięciem. Możecie sobie ją także wydrukować, plik do pobrania tu.

Stacje benzynowe na Mazurach

Dużym udogodnieniem na Mazurach są wodne stacje benzynowe, zlokalizowane w pięciu popularnych portach. Zaznaczyliśmy je na mapie, a poniżej przedstawiamy dokładniejsze adresy.

Węgorzewo – Kanał Węgorzewski
Sztynort – T.I.G.A Marina
Piękna Góra
Giżycko – ul. Nadbrzeżna 15
Mikołajki – Promenada

Uwaga! Zawsze przed wypłynięciem w rejs upewnij się na jakie paliwo napędzany jest jacht którym płyniesz. W naszej firmie silniki zaburtowe napędzane są na benzynę, a stacjonarne na olej napędowy.